MAKISUSHI (巻 き 寿司)
Rolka z ryżu z dodatkami w środku, która zawinięta jest w prasowany wodorost nori. Nadzienie w makizushi może być jedno lub wieloskładnikowe. Stosuje się ryby, owoce morza, warzywa (marynowana rzodkiew lub tykwa).
NIGIRI (握り寿司)
Ręcznie formowane owalne porcje ryżu, na których umieszcza się pasujący kształtem i rozmiarem kawałek ryby, kalmara, ośmiornicy, czy japońskiego omletu. Pomiędzy ryżem, a tym co na górze, powinna się znaleźć odrobina wasabi.
Przygotowanie: zwilż dłonie w miseczce z wodą, uformuj z ryżu owalny kawałek przypominający łódeczkę. Na jej wierzchu rozsmaruj niewielką ilość pasty wasabi, a następnie ułóż kawałek ryby.
HOSO MAKI (細巻き)
Są to cienkie rolki z niewielką ilością ryżu i dodatkiem tylko jednego składnika. Najczęściej są to różnego rodzaju ryby bądź warzywa. Nazwa hosomaki pochodzi od przymiotnika hosoi oznaczającego cienki, chudy. Rolka sushi po zwinięciu krojona jest na sześć kawałków.
Przygotowanie: na macie bambusowej połóż listek nori (błyszczącą stroną do maty) i ułóż na nim cienką warstwę ryżu, zostawiając od góry pusty margines o szerokości 1 cm. Przy dolnej krawędzi ułóż paseczki ogórka i zwiń w gotowy rulon.
FUTOMAKI (太巻き)
Są to grube rolki z minimum czterema składnikami – od ryb i owoców morza po świeże warzywa, które zawinięte są w nori. Nazwa pochodzi od przymiotnika futoi, oznaczającego gruby, tłusty. Jest to jeden
z najbardziej popularnych rodzajów sushi.
Przygotowanie: na macie bambusowej połóż listek nori (błyszczącą stroną do maty) i ułóż na nim cienką warstwę ryżu, zostawiając od góry pusty margines o szerokości 1,5 cm. Przy dolnej krawędzi ułóż wędzonego łososia, posmaruj go serkiem śmietankowym, dodaj tykwę marynowaną i paseczki ogórka.
URAMAKI (裏巻き)/ California Maki
Są to rolki zawijane odwrotnie, czyli z ryżem na zewnątrz i glonami nori wewnątrz. Zewnętrzna warstwa ryżu często posypana jest sezamem. Ura, po japońsku oznacza odwrotnie, a maki – rolować. Wymyślone zostały na rynek amerykański. Ich bardziej potoczna nazwa to california maki. Przygotowanie: na macie bambusowej połóż listek nori (błyszczącą stroną do maty) i ułóż na nim cienką warstwę ryżu. Posyp cały ryż sezamem i delikatnie dociskaj ziarenka, żeby przykleiły się do warstwy z ryżem. Następnie odwróć arkusz tak, aby nori znajdowały się na górze. Około 3-4 cm od dołu, przez całą szerokość nakładamy pasek wasabi oraz majonezu i układamy składniki (paluszki krabowe, sałatę, paski awokado, majonez). Zwijamy uramaki przy pomocy bambusowej maty ściskając je mocno, tak aby składniki nie wyszły bokiem. Kroimy zazwyczaj na 8 kawałków.
Gotowe sushi podawaj z sosem sojowym, wasabi oraz marynowanym imbirem. Porcja imbiru spożywana
w trakcie posiłku przełamuje smak, oczyszcza kubki smakowe i pozostawia wrażenie świeżości, dzięki czemu możemy w pełni docenić różnorodność faktur oraz wachlarz smaków poszczególnych składników.